Filmowe Warsztaty Dyskusyjne dla Mieszkanek i Mieszkańców Miasta Gdańsk – pokaz „Film balkonowy”

Mieszkasz w Gdańsku? Interesuje Cię świat kina i filmu?

Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Miasta Gdańska, do udziału w Filmowych Warsztatach Dyskusyjnych organizowanych w Kino Kameralne Cafe przy ul. Lektykarskiej 4 w Gdańsku.

W programie Filmowych Warsztatów Dyskusyjnych zaplanowanych jest 5 seansów filmowych, po których odbędzie się dyskusja i spotkanie z gościem specjalnym. W repertuarze znajdą się filmy poruszające aktualne problemy społeczne, wartości w życiu człowieka, oraz inne interesujące zagadnienia z kategorii kultury, nauki i filozofii. Zaproszeni goście – eksperci w dziedzinach poruszanych w danym filmie, po każdej projekcji będą uczestniczyli w dyskusji z widownią.
Spotkania rozpoczynamy w sierpniu i będziemy je kontynuować raz w miesiącu, aż do grudnia.

🎉📅 Pierwsze spotkanie odbędzie się już 24 sierpnia (środa) o godz. 17:30. Będziemy oglądać „Film balkonowy”, a gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Mirosław Przylipiak.

ZAPISY: https://forms.gle/noNzKjF8QcoViHMq5

„Film balkonowy” reż. Paweł Łoziński

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

Gość specjalny:
Mirosław Przylipiak – polski filmoznawca, historyk i teoretyk filmu. Profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego oraz profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
Autor książek: Kino stylu zerowego (1994), Kino najnowsze (1998, wspólnie z Jerzym Szyłakiem) Poetyka kina dokumentalnego (2000, Nagroda im. Bolesława Michałka), oraz wielu recenzji filmowych i studiów z dziedziny filmoznawstwa i komunikacji wizualnej, publikowanych między innymi w „Kinie”, „Filmie na Świecie” i w „Kwartalniku Filmowym”. Był stypendystą Fundacji Fullbrighta na Uniwersytecie Harvarda i stypendystą Fundacji Rockefellera. Zrealizował kilka telewizyjnych filmów dokumentalnych.

Rozmowę poprowadzi Paweł Mozolewski.
———————————–

Zwieńczeniem Filmowych Warsztatów Dyskusyjnych będzie drużynowy Quiz Filmowy, który odbędzie się 18 grudnia 2022. Drużyny zgłoszone do udziału w Quizie będą składać się z członków wywodzących się z poszczególnych dzielnic Gdańska.
Zachęcamy do integracji z sąsiadami i udziału w wydarzeniach.

Daty pozostałych Spotkań:
21.09 godz. 17:30
19.10 godz. 17:30
23.11 godz. 17:30
7.12 godz. 17:30
Quiz filmowy:
18.12 godz.14:00

Wstęp na wydarzenia jest darmowy i skierowany do wszystkich chętnych gdańszczan powyżej 16-go roku życia. Na każdy seans obowiązują zapisy internetowe.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. 


Fotorelacja z wydarzenia

Arrow-up