Zapraszamy do udziału w projekcie „Genius Loci: Projekcje i Gra Miejska – Historia i Kultura Gdańska” 

TERMINY: 

17.06
20.07
31.08
16.09
14.10

Projekcja filmu „Genius Loci” – ukazującego kluczowe momenty w historii Gdańska oraz przemiany społeczne i kulturowe miasta. Projekcje będą wprowadzeniem do tematyki i wartości omawianych w dalszych działaniach.
Gra miejska – przeprowadzona w wybranych miejscach przedstawionych w filmie i nie tylko. Uczestnicy, pod opieką zaawansowanego przewodnika miejskiego, będą mieli okazję doświadczyć historii w autentycznych lokalizacjach podczas wykonywania zadań w grupach. Gra ma na celu interaktywne odkrywanie dziedzictwa kulturowego miasta i rozwijanie poczucia przynależności do lokalnej społeczności.

O filmie:

To niezwykła podróż przez historię Gdańska. To obraz miasta o niezwykle burzliwej przeszłości, próbujący odgadnąć powiązania i relacje między przeszłością a teraźniejszością.
„Gdańskie wspomnienia młodości” autorstwa Johanny Schopenhauer oraz „Blaszany Bębenek” napisany przez Guntera Grassa – poprzez ich fragmenty i narrację przeniesiemy się w czasie i zobaczymy historię Gdańska oczami autorów, którzy sami uczestniczyli w życiu miasta.
Film zawiera unikalne, cyfrowo odrestaurowane materiały archiwalne, wcześniej nie pokazywane publicznie, ukazujące architekturę i ważne wydarzenia w historii starego Gdańska.
“Genius Loci” analizuje również współczesne wydarzenia i stawia pytanie, czy mają one związek z wcześniejszą historią miasta. Przeplatając różne epoki i perspektywy, film inspiruje do refleksji nad naszą tożsamością i dziedzictwem kulturowym.

CELE

Głównym celem projektu „Genius Loci: Projekcje i Gra Miejska – Historia i Kultura Gdańska” jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa mieszkańców Gdańska w kulturze oraz pogłębienie ich świadomości historycznej i lokalnej tożsamości. Projekt ma za zadanie wzmocnić więzi społeczne poprzez interaktywne działania edukacyjne i kulturalne, które łączą tradycję, historię i współczesność miasta.

 

DANE PROJEKTU:

Nasza Fundacja realizuje zadanie pt.: „ Genius Loci: Projekcje i Gra Miejska – Historia i Kultura Gdańska” z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego na rok 2025.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Całkowita wartość projektu: 17 500,00 zł

Wartość dofinansowania: 15 000,00 zł

Nr umowy: RWB-W/2083/BPK/153/U-W.BIEŻ./2025/EC

Okres realizacji projektu:

Data rozpoczęcia 01.04.2025

Data zakończenia 15.10.2025

Spodziewane rezultaty:

  • 5 projekcji filmowych w kinie, skierowanych do grup młodzieży szkolnej i mieszkańców Gdańska (maksymalnie do 240 osób).

Uczestnicy poznają historię, kulturę i dziedzictwo miasta w przystępny i inspirujący sposób.

  • 5 interaktywnych gier miejskich, prowadzonych w historycznych lokalizacjach Gdańska

Uczestnicy odwiedzą kluczowe miejsca związane z narracją filmu, angażując się w aktywne odkrywanie dziedzictwa kulturowego miasta.

  • 5 warsztatów podsumowujących, które umożliwią uczestnikom refleksję nad zdobytymi doświadczeniami oraz analizę wartości takich jak solidarność, pluralizm i współodpowiedzialność.

Efektem będzie pogłębienie zrozumienia lokalnej historii oraz wzmocnienie poczucia przynależności do społeczności Gdańska.

Celem prezentowanego projektu jest:

  • rozwój świadomości historycznej i obywatelskiej:
  • zapoznanie uczestników z kluczowymi wydarzeniami i postaciami związanymi z historią Gdańska, zwłaszcza w kontekście wartości takich jak pluralizm, solidarność i demokracja.
  • uświadomienie znaczenia lokalnych wydarzeń historycznych w kształtowaniu współczesnej kultury i społeczeństwa.
  • zapewnienie równych szans uczestnictwa mieszkańcom z różnych dzielnic Gdańska, w tym z obszarów o ograniczonym dostępie do instytucji kultury.
  • włączenie młodzieży szkolnej oraz dorosłych mieszkańców w działania kulturalne, które integrują różne grupy wiekowe i społeczne.
  • rozwój kompetencji społecznych i kulturowych:
  • promowanie umiejętności pracy zespołowej, krytycznego myślenia oraz zdolności refleksji nad przeszłością i jej wpływem na teraźniejszość.
  • inspirowanie młodzieży do podejmowania aktywności społecznej i kulturalnej, rozwijania postaw obywatelskich oraz zaangażowania w życie lokalne.
  • wzmacnianie tożsamości lokalnej uczestników poprzez eksplorowanie miejsc związanych z dziedzictwem kulturowym i historycznym Gdańska.
  • tworzenie przestrzeni do dialogu międzypokoleniowego i wymiany doświadczeń w kontekście lokalnej kultury.
  • wskazanie, jak historia miasta może inspirować do działania na rzecz współczesnych wyzwań społecznych i kulturowych.

Projekt nie tylko wspiera rozwój indywidualnych kompetencji uczestników, ale także wzmacnia wspólnotowe poczucie odpowiedzialności za kulturę i historię miasta, które są podstawą budowania świadomego i zintegrowanego społeczeństwa.

Wstęp na wydarzenia jest darmowy i skierowany do wszystkich chętnych gdańszczan powyżej 16-go roku życia. Na każdy seans obowiązują zapisy internetowe.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Arrow-up